Vše se vším souvisí

Již nějakou dobu chodím k mé známé, fyzioterapeutce, na masáže a hlavně mi dává tipy na jednoduché pohyby, díky kterým rovnám své tělo.

Pokaždé, když k ní jdu, bavíme se o tom, co s čím souvisí, proč mám vybočené koleno, jak naučit tělo, aby se srovnalo a podobně.

Minule jsme narazily na téma vzdání se něčeho. Obě máme zkušenost, že i když člověk zjistil, jak by se mohl vyléčit, nechtěl se vzdát toho, co mu zdravotní potíže způsobilo. A v tom si Kačka (fyzioterapeutka) vzpomněla na tento citát. →

A jak to vlastně myslím? Když je člověk zvyklý pít každé ráno kávu, kouřit, nebo jíst nadměrně cukry, je těžké se tohoto návyku vzdát. Navíc, když máme rychlejší možnosti, operace, léky…

Ale vše je o rozhodnutí. Někdo se špatného návyku vzdá, i když žádné zdravotní problémy nemá, protože se tak rozhodl a má k tomu důvod, který mu dává smysl.

Žádné lidi, ani jejich rozhodnutí nehodnotím ani nesoudím, sama mám se sebou spoustu práce 😀

Na druhou stranu, pokud jste zdraví, nebo to tak prostě chcete, je dobré si nechat nějakou svou „neřest“, protože psychické zdraví je až na prvním místě :).

Bolí Vás záda?

Bolí Vás v kříži?

Nebo Vám někdy brní prsty?

Vytáčíte koleno?

Máte jednu nohu delší, než druhou?

Opravdu máte pupík přesně uprostřed, když se postavíte rovně?

To vše na sobě moc dobře znám.

Od puberty mám problémy s bederní páteří, bolestí, postojem.

Vím, že to tak má spoustu lidí, proto jsem si řekla, že Vám třeba moje zkušenost pomůže.

Tehdy jsem byla u lékaře, který mě posílal na elektroléčbu atd. Vůbec by mě nenapadlo, že na všechny tyto problémy najdu odpověď u soukromého fyzioterapeuta.

A už vůbec, že jdou většinou vyřešit správným postavením a jednoduchými cviky, které při chvilce můžete dělat i během dne v práci, doma, při vaření, v posteli před spaním…

Vlastně by mě ani nenapadlo jít k fyzioterapeutovi, kdyby moje blízká známá ke Kačce nechodila a kdyby mi neříkala své zkušenosti.

Všechny tipy a cviky, kterými si sama pomůžu, poznávám díky fyzioterapeutce Kačce, která je tak trochu blázen do sebevzdělávání a pořád dělá nějaké další kurzy.

Vždy, když k ní přijdu, bavíme se i během masáže o různých spojení v těle, co a jak se sebou souvisí a taky, jak je skvělé při problémech propojovat obory. Například když někoho něco bolí, tak se zaměřit jak na fyzickou stránku, tak si pomoci třeba bylinkami. Pokud nevíte, jak na bylinky a máte mezery v základech, můžete si stáhnout mou e-knihu zdarma tady.

TIP – Na problémy s páteří může pomoci napářka nebo obklady z jitrocele.

No a Kačka nedávno dokončila další kurz – Viscerální manipulace, což je jemná manuální terapie, která ovlivňuje napětí vnitřních orgánů a jejich závěsných aparátů. Třeba při problémech s trávením, při zácpě, bolestech hlavy, po operaci v oblasti břicha, hrudníku, pánve, při gastroezofageálním refluxu, nebo třeba při bolestech pohybového aparátu bez strukturálního nálezu.

Věděli jste? Že příčina neplodnosti je nejčastěji skrz páteř, nebo chronické dlouhodobé záněty a až na posledním místě jsou hormony?

Úplně mě fascinuje, když mi Kačka říká, co právě dělá a kam vede vaz, který drží např. žlučník a já nevím co. Stále čučím, jak je naše tělo dokonalé a celé propojené. Bolí tě noha? Přičina může být v ruce 😀  Nebo můj případ: pravé koleno vytočené ven, tím pádem kyčle na křivo, pupík směřuje jinam a pozná to i na zatuhlosti svalů v hrudníku (asi tak nějak laughing).

V případě potřeby vkládám webové stránky Kačky https://www.fyzioambrosova.cz/

No ale co vy, kteří jste z dálky a nikoho na doporučení v okolí nemáte?

Naštěstí jde v této době vše řešit online a tak tady přidávám odkaz na milou masérku Evu, u které na webu najdete e-knihy jak pro maséry, tak pro běžné občany, ale také členské sekce s videi.

Naučíte se třeba:

→ trik, jak na vzpřímenou postavu

→ jak pomoci svým blízkým bez masérských zkušeností

Mě třeba zaujal program Masér v lékárničce pro celou rodinu.

 Odkaz na její další e-knihy:

https://evamasaze.cz/ebook/

No a co bych tak napsala na závěr?

Myslím si, že odpověď nenajdeme vždy jen jedním směrem, ale je super se na sebe dívat komplexně. Začít u naší životosprávy, zaměřit se na myšlení, psychiku, denní rutinu, pohyb, spánek…však to znáte…

Hledat zdraví spíše v prevenci, mít se rádi a dopřát si kvalitní – všechno laughing

Ale hlavně! Dělat věci, které nás těší, mít radost v životě, dokázat si užít i malé a obyčejné věci a situace.

Potřebujete poradit? Když nevíte kudy kam, staňte se pozorovatelem. Zastavte se a jen tak pozorujte svět. Jakoby se čas zastavil a najednou na ničem nezáleží. Pozorujte své děti, když se zastavíte a věnujete pozornost jen jim, jak se najednou rozpovídají, ukazují a jak jsou dokonalí. Pozorujte zvířata, klidné rostliny. Přijde Vám to moc ezo? Zkuste to! Já taky nejsem ezo tongue-out a dělám to.

Rada úplně nakonec, když se něčeho bojíte, nebo Vám to přijde trapné, po překonání Vás čeká odměna 🙂 To jsou ty vystoupení z komfortní zóny. Nejspíš…

Nikola Navrátilová

Je žena, která ví, že nejlepší cesta k sobě vede přes přírodu a vnímání „obyčejného“. Je to manželka, matka dvou dětí a empatická, citlivá osoba, jejíž vášní jsou bylinky, hudba a tvoření.

Je autorkou projektu #bylinkypromlouvají, kde prostřednictvím zábavných komiksů a videí bylinky mluví.

E-kniha ke stažení zdarma zde. Rozcestník zde.

Více o Nikoš si můžete přečíst v záložce Můj příběh.