Jsi začínající bylinář a neznáš všechny výhody bylinkaření? Já raději říkám: sběru divokých rostlin? 

Když se řeknou bylinky, často si lidé představí jen sušené koření k ochucení jídel, nebo drcené směsi v sáčcích na čaj. Ale tohle není bylinkaření. Bylinky nám nabízí daleko víc.

Úplně ty nejlepšejší 😁 jsou ty, které rostou divoce a okolo nás.

Proč tedy sbírat divoké rostliny?

  1. Mají spoustu vitamínů a minerálů.
  2. Můžeme používat, jíst je a přidávat do jídel místo zeleniny – co zrovna roste. (Samozřejmě ne vše.) Spoustu jedlých rostlin po celý rok v herbáři jarních bylin tady ►
  3. Jsou to komplexní organismy – díky svým účinným látkám jsou nezbytné pro existenci člověka. (Obsah 17 bylin v jarním herbáři)
  4. Obsahují stovky prvků a účinných látek, to je , kde je často izolovaná jen jedna složhlavní rozdíl od syntetických léčivka. Díky této komplexnosti minimalizujeme vedlejší účinky.
  5. Máme je vždy po ruce, v přírodě, nebo je jednoduše zpracujeme a máme k dispozici v lékárničce. jak zpracovat bylinky v e-knize zdarma tady ► a jak sbírat, zpracovávat a užívat kořeny tady ►
  6. Sbíráme si je sami, takže jsme v kontaktu s tou rostlinou, víme jak chutná, voní, jaká je na dotek a víme, jestli je ta pravá pro nás. Také víme, kde jsme tu bylinku sbírali, jak dlouho ji máme uchovanou a jak jsme ji zpracovali – to u kupovaných bylinek a léků nevíme.
  7. Už ten sběr léčí, to že vyjdeme do přírody, že máme okolo sebe zelenou barvu, posloucháme ptáky…
  8. Příznivě ovlivňují jednotlivé části organismu – spolupůsobí na celkovou tělesnou harmonii a rovnováhu tělesných systémů, takže jsou vlastně taková potrava, koření a prostředek k léčení s terapeutickým účinkem.
  9. Jsou zadarmo – sbírejme s respektem a vždy nechávejme i pro včelky a pro druhé.
  10. Bylinkaření není tak složité, jak to vypadá.

Tip: Během roku když máme hojnost různých rostlin, používejte a sbírejte čerstvé rostliny. Uchovávejte si jen na zimu.

„Země má hudbu pro ty, kteří ji naslouchají.“

W. Shakespeare

Napadá Vás další výhoda? Napište nám do komentářů 🙏😉.

Mějte se krásně

Nikoš

Nikola Navrátilová

Je žena, která ví, že nejlepší cesta k sobě vede přes přírodu a vnímání „obyčejného“. Je to manželka, matka dvou dětí a empatická, citlivá osoba, jejíž vášní jsou bylinky, hudba a tvoření.

Je autorkou projektu #bylinkypromlouvají, kde prostřednictvím zábavných komiksů a videí bylinky mluví.

E-kniha ke stažení zdarma zde. Rozcestník zde.

Více o Nikoš si můžete přečíst v záložce Můj příběh.