Náhoda

Zjistila jsem na sobě úplně náhodou, jak funguje návyk. 

Na lince v kuchyni mám diář, kam se vždy ráno podívám, co mě ten den čeká, nebo věci co musím, chci atd. A jednou jsem se rozhodla, že si udělám řád v zalévání kytek. Napsala jsem si slovo „kytky“ na pondělí. A vždy když jsem je v to pondělí zalila, napsala jsem si je na další pondělí.

Takto jsem si to zavedla, abych nemusela raz za čas psát dopředu diář, ale hned po úkonu jsem to napsala na příště. 

No a já jsem po čase zjistila, že už se nedívám do diáře a hned ráno jsem si sama na kytky vzpomněla.

Zajímavé je, že když jsem tuto aktivitu třeba odsunula (řekla jsem si, že až po umytí atd.) a poté zapomněla, několikrát mi ta myšlenka pak přišla sama od sebe během pondělí na mysl, do té doby, než jsem je opravdu zalila.

Teď už si spoustu měsíců, možná rok (nemám moc časový odhad 😁) kytky do diáře nepíšu a nikdy se nestalo, že bych zapomněla.

Tehdy to pro mě bylo velké uvědomění. Když to jde s kytkama takto, půjde to se vším a tak jsem si řekla, že začnu každý den cvičit.

Zároveň jsem ale věděla, že když si dám náročný plán, jako minule, neudržím to. Koupila jsem si totiž program, který byl opravdu skvělý, cítila jsem se dobře, ale denně to se vším všudy trvalo 40-50 minut. Chvíli jsem tempo držela, ale ve dnech, kdy jsem nestíhala mi představa dlouhého cvičení nezapadala do programu a tak jsem necvičila vůbec.

(Chcete ušetřit čas např. hledání informací o bylinkách? Kupte si mé e-knihy, ve kterých máte všechny důležité informace pohromadě. Které bylinky jsou součástí e-knih najdete v ukázkách.)

Takže tentokrát změna, návyk na cvičení každý den, ale je jedno jak dlouho a co, podle chuti toho dne. To v praxi vypadá tak, že některé dny se jen protáhnu, některé cvičím jen 10 minut a některé dny přidávám cvičení a někdy cvičím i hodinu.

Nejde mi totiž o rychlé zhubnutí, jde mi o to, cítit se dobře, být zdravá, mít se ráda a co si budem, on ten pohyb je opravdu hodně důležitý v jakémkoliv věku. Proto chci mít návyk dlouhodobý ve zkvalitnění mého života a života druhých, protože možná nebudu  nepříjemná 😂.

Zkuste to, máte nějaký návyk? Jaký a co Vám funguje?

Napište nám klidně do komentářů 🙏😉.

Mějte se krásně

Nikoš

Nikola Navrátilová

Je žena, která ví, že nejlepší cesta k sobě vede přes přírodu a vnímání „obyčejného“. Je to manželka, matka dvou dětí a empatická, citlivá osoba, jejíž vášní jsou bylinky, hudba a tvoření.

Je autorkou projektu #bylinkypromlouvají, kde prostřednictvím zábavných komiksů a videí bylinky mluví.

E-kniha ke stažení zdarma zde. Rozcestník zde.

Více o Nikoš si můžete přečíst v záložce Můj příběh.